Kempovanie ako životný štýl
Sme Broňa a Maťo a máme spoločnú vášen. Milujeme kempovanie a užívame si ho plnými dúškami vždy, keď je to možné. Nie sme síce cestovatelia na plný úväzok, ale keď hľadáte možnosti ako sa to dá, tak aj zamestnaní ľudia môžu dovolenkovať pomerne často. Tieto možnosti spočívajú predovšetkým s využitím všetkých sviatkov a s efektívnym rozložením našej dovolenky. Zvyčajne toho v priebehu roka zvládame celkom dosť.

Pred dvomi rokmi sme si splnili svoj veľký sen, kúpili sme si cestovateľský VAN (náš najmilovanejší dovolenkový domček na kolesách) a v tom istom roku k nám pribudla aj naša dlho očakávaná kemperská parťáčka ♥, ktorú intenzívne zoznamujeme s našou vášňou. Tieto dve úžasné skutočnosti pozitívnym smerom zmenili rozmer našej záľuby a obohatili náš doterajší život.

Ako som sa zoznámila s kempovaním
Moje prvé skúsenosti s cestovaním prišli počas štúdia na vysokej škole. Ako každý študent, peňazí bolo málo a tak som cestovala predovšetkým cez letné prázdniny za prácou. Pracovala som v USA, pravidelne v Taliansku a Nórsku na farmách, bola som rok na študíjno pracovnom pobyte v UK. Vtedy som nemala žiaden cestovateľský sen, zlom nastal keď sa do mojej pozornosti dostala trilógia Pán prsteňov ♥

- Nový Zéland
Film a krajina, v ktorej sa natáčalo ma očarili natoľko, že som si povedala "tam raz musím ísť!" Môj prvý veľký cestovatelský sen sa mi vďaka môjmu nadšeniu splnil hneď po skončení školy. Keďže som vedela, že tam chcem ísť na dlhšie, bola to najlepšia príležitosť. Nebola som ešte zamestnaná a z letných brigád som mala zarobené peniaze na letenku.
Na Nový Zéland som išla s mojim vtedajším priateľom a ako totálne neskúsená cestovateľka som so sebou mala obrovský kufor a najlacnejší stan z Tesca :). Našťastie sme sa už cestou tam zoznámili s viacerými cestovateľmi a tak sme mali od koho načerpať informácie a skúsenosti. Pamätám sa ako sa mi smiali, že čo tam idem s tým kufrom robiť :D.
Strávili sme tu skvelých 6 mesiacov, striedali sme cestovanie s privyrábaním si prácou na rôznych farmách. Tu som vyskúšala svoje prvé spanie pod hviezdami, stopovanie, couchsurfing, proste bezstarostný nomádsky život. Vďaka týmto skúsenostiam sa môj pobyt na Novom Zélande stal základom pre moju súčasnú vášeň. Kúpila som si tu svoj prvý turistický batoh, konečne poriadny stan a prvý cestovateľský bedeker, ktorý bol z vydavateľstva Lonely Planet. K tomuto vydavateľstvu sa mimochodom vraciam do dnes.
Verím že sa sem ešte budeme mať možnoť vrátiť, aby túto výnimočnú krajinu mohol spoznať aj Maťo a naša malá kemperka.

Návrat do reality
Po návrate na Slovensko som sa ale ocitla v každodennej realite zamestnaného človeka. "Cestovateľská sloboda" sa zmenila na niekoľko krátkodobých dovoleniek za rok, ako je to bežné u ľudí v pracovnom pomere. Nastalo aj veľa zmien v mojom súkronom živote a keďže nie som až taká dobrodružná povaha, aby som vyrazila kempovať sama, a vo svojej blízkosti som nemala nikoho, kto by túto záľubu so mnou zdieľal, bola som nútená kemperské vybavenie na chvíľu odložiť.
Náš spoločný príbeh
Návrat ku kempovaniu prišiel v roku 2011, vtedy sme se sa dali dokopy s mojim súčasným manželom a tu začína aj náš spoločný príbeh. Chceli sme spolu spoznať veľa krajín a tak sme začali premýšľať ako čo najviac cestovať za čo najmenej peňazí. Keďže sme už mali obaja nejaké skúsenosti so “stanovaním”, tak sme sa zhodli, že kemperský štýl dovoleniek by bol najlepšia voľba.
Začali sme plánovať rôzne aktívne výlety a snažili sme sa na to nahovoriť aj priateľov, pretože čím viac ľudí, tým veselšie. Z niektorých kempovačiek dokonca vznikli aj každoročné tradície. Dodnes napríklad chodíme na cyklovýlet spojený so stanovaním na rakúske Neziderské jazero, alebo sa vykúpať na predĺžený víkend do Chorvátska.

Čím viac sme kempovali a spoznávali čaro takéhoto dovolenkovania, tým viac sme si uvedomovali, ako nás to napĺňa. Začali sme veľa cestovať aj samostatne. Milujeme vyberanie destinácií a keď sa nevieme rozhodnúť alebo dohodnúť kam, tak losujeme z viacerých tipov, ktoré máme vypísané na papierikoch :).
Vždy pripravujeme podrobný itinerár, kde máme naplánované miesta, aktivity, miesta na prespatie, túry, pláže, jednoducho všetko potrebné aby sme si vychutnali dovolenku. Každý cestovateľ nám dá určite za pravdu, že už pri takomto plánovaní je človek v “siedmom nebi” a neuveriteľne sa začína tešiť na deň, kedy vyrazí.
Väčšinou sme podľa okolností striedali kempovanie v stane s rovnako úžasným firemným kombi, kde sme spali na molitane a na oknách sme mali ušité závesy. Najskôr sme sa snažili kempovať čo možno najviac navoľno, teda kde to bolo možné a bezpečné a neskôr sme začali preskúmavať aj čaro kempov. Bolo to super, i keď teraz vo VANe je to o niečo komfortnejšie :).
- Krajiny, v ktorých sme kempovali
Okrem Čiech a Slovenska sme kempovali predovšetkým vo viacerých Európskych krajinách, sú to napr. Dánsko, Francúzsko (+Korzika), Nemecko, Čierna hora, Slovinsko. Raz sa nám podarilo dokonca aj v USA. Máme aj svoje milované krajiny, kde sme to vyskúšali už viackrát – Nórsko, Island, a pomerne často, väčšinou aj niekoľkokrát do roka navštevujeme aj Taliansko (+Sardínia) a už somínané Chorvátsko a Rakúsko.
Inšpirujeme a radíme
Práve preto, že sme už inšpirovali a povzbudili viacerých našich priateľov a kamošov, aby sa k nám pridali, alebo jednoducho, aby vyskúšali kempovanie, ale aj kvôli situácii, ktorá je momentálne vo svete sme sa trochu spomalili a našli si čas, aby sme sa týmto spôsobom podelili o našu vášeň. V neposlednom rade, je podľa nás práve kempovanie v súčasnosti veľmi bezpečný spôsob cestovania. Radi by sme povzbudili aj rodiny s malými deťmi. Takýto spôsob cestovania si zamilujete aj vy, deti si to určite užijú a strávia nezabudnuteľné chvíle, na ktoré budete často spomínať.