Náš príbeh

Milujeme kempovanie, prírodu a život v pohybe. 

Kempovanie ako životný štýl

Sme rodina s dvomi malými kemperkami. Milujeme kempovanie a užívame si ho plnými dúškami vždy, keď je to možné. Nie sme síce cestovatelia na plný úväzok, ale keď hľadáte možnosti ako sa to dá, tak aj zamestnaní ľudia môžu dovolenkovať pomerne často. Tieto možnosti spočívajú predovšetkým s využitím všetkých sviatkov a s efektívnym rozložením dovolenky. Home office je v tomto tiež veľmi nápomocný. Zvyčajne toho v priebehu roka zvládame celkom dosť.

Už to bude nejaký ten rok, kedy sme si splnili náš veľký sen, kúpili sme si cestovateľský VAN (náš najmilovanejší dovolenkový domček na kolesách) a pribudli k nám aj skvelé malé kemperské parťáčky ♥, ktoré intenzívne zoznamujeme s touto našou vášňou. No poviem vám, nie vždy je to s nimi úplne jednoduché, ale stojí to za to, hlavne vidieť ich od rána do večera vonku, v prírode, kde nepoznajú nudu.

Kemperské začiatky

Moje prvé skúsenosti s kempovaním (ak nepočítam nejaké festivaly) prišli dosť neskoro, a to až keď som vycestovala na neskutočný a nezabudnuteľný 

  • Nový Zéland

Na Nový Zéland som išla ako totálne neskúsená kemperka, mala som so sebou obrovský kufor a najlacnejší stan, aký sa dal zohnať :). Našťastie už v lietadle cestou tam bolo viacero skúsenejších cestovateľov, od ktorých som postupne začala nasávať dôležité informácie a skúsenosti. 

Na Novom Zélande som strávila pol roka a práve tu som vyskúšala svoje prvé spanie pod hviezdami, stopovanie, couchsurfing, proste bezstarostný nomádsky život. Vďaka týmto skúsenostiam sa môj pobyt na Novom Zélande stal základom pre moju súčasnú vášeň. Kúpila som si tu svoj prvý turistický batoh, konečne poriadny funkčný stan a prvý cestovateľský bedeker, ktorý bol z vydavateľstva Lonely Planet. K tomuto vydavateľstvu sa mimochodom vraciam do dnes.

Verím, že tu ešte niekedy pokempujeme aj s mojou súčasnou rodinou.

Spoločné zážitky

Naše spoločné dovolenkovanie pod hviezdami sa v podstate začalo hneď, ako sme sa spoznali. Začali sme premýšľať, ako čo najviac cestovať, za čo najmenej peňazí. Keďže sme už mali obaja nejaké skúsenosti so “stanovaním”, tak sme sa zhodli, že kemperský štýl dovoleniek by bol najlepšia voľba.

Začali sme plánovať rôzne aktívne výlety a snažili sme sa na to nahovoriť aj priateľov, pretože čím viac ľudí, tým veselšie. Z niektorých kempovačiek dokonca vznikli aj každoročné tradície. Dodnes napríklad chodíme na cyklovýlet spojený so stanovaním na rakúske Neziderské jazero, alebo sa vykúpať na predĺžený víkend do Chorvátska.

Čím viac sme kempovali a spoznávali čaro takéhoto dovolenkovania, tým viac sme si uvedomovali, ako nás to napĺňa. Keď ideme na dlhšie do zahraničia, tak vždy pripravujeme podrobný itinerár, kde máme naplánované miesta, aktivity, miesta na prespatie, túry, pláže, atrakcie pre deti, jednoducho všetko potrebné, aby sme si naplno vychutnali dovolenku. Už samotné plánovanie cesty je začiatok objavovania a vždy nás to ešte viac navnadí na dovolenku.

Väčšinou sme podľa okolností striedali kempovanie v stane s rovnako úžasným firemným kombi, kde sme spali na molitane a na oknách sme mali ušité závesy. Najskôr sme sa snažili kempovať čo možno najviac navoľno, teda kde to bolo možné a bezpečné a neskôr sme začali preskúmavať aj čaro kempov. Bolo to super, i keď teraz vo VANe je to o niečo komfortnejšie :). A samozrejme, musíme sa už trošičku prispôsobovať aj skutočnosti, že rodina sa už rozšírila a chceme zabezpečiť čo najväčší komfort pre naše malé kemperky. Aj preto momentálne testujeme kempovanie v strešnom stane a skúšali sme aj karavan, či obytný príves.

  • Krajiny, v ktorých sme kempovali

Okrem Čiech a Slovenska sme kempovali predovšetkým vo viacerých Európskych krajinách, sú to napr. Dánsko, Francúzsko (+Korzika), Nemecko, Švajčiarsko, Čierna hora, Slovinsko, Poľsko. Raz sa nám podarilo dokonca aj v USA. Máme aj svoje milované krajiny, kde sme to vyskúšali už viackrát – Nórsko, Island, a pomerne často, väčšinou aj niekoľkokrát do roka navštevujeme aj Taliansko (+Sardínia) a už spomínané Chorvátsko a Rakúsko.

Inšpirujeme a radíme

Práve preto, že sme už inšpirovali a povzbudili viacerých našich priateľov a kamošov, aby sa k nám pridali, alebo jednoducho, aby vyskúšali kempovanie. Vo väčšine európskych krajín je kempovanie v súčasnosti veľmi bezpečný a pomerne rozvýjajúci sa spôsob cestovania. Radi by sme povzbudili aj rodiny s malými deťmi. Práve deti si to neskutočne užívajú, strávia s rodičmi nezabudnuteľné chvíle, na ktoré budú často spomínať. Obľúbená otázka našej staršej dcérky je: " Kedy už pôjdeme kempovať?"