Je veľa možností ako kempovať. Hlavne v dnešnej Covid-ovej dobe sa stáva veľmi populárne požičiavanie karavanov alebo prívesov (ak teda nepatríte medzi tých šťastlivcov, ktorí jeden vlastnia 🙂 ). Preto by som vám rád priblížil, kedy potrebujete aký vodičský preukaz, alebo aký certifikát navyše.
Sami práve riešime dilemu. Kým sme boli len dvaja, nebol problém ísť s VANom kempovať aj v chladnejšom období. Máme v ňom síce teplovodné kúrenie WEBASTO, ale toto je určené len na krátkodobé kúrenie – predhriatie motora a auta. To znamená, že pred spaním sa síce dá spustiť, ale určite teplo nevystačí na vykúrenie auta na celú noc. Nám dvom to ale v pohode stačilo.
Situácia sa ale zmenila, pribudla k nám malá kemperka a chceme jej zabezpečiť čo najväčšie pohodlie. Preto sa rozhodujeme medzi týmito dvomi alternatívami. Prerobíme kúrenie na teplovzdušné? Teda také, kde si nastavíš teplotu a kúriš celú noc? Asi do toho neskôr pôjdeme, ale stojí to cca 800-900€, čo nie je málo. Nevýhodou ale stále ostáva veľkosť nášho auta (VW multivanu), ktorá je pre potreby malého dieťaťa v zimnom období nepostačujúca. Predsa len trávime menej času vonku a malá je práve v období kedy sa chce stále hrať.
Momentálne nám teda prišla ako najvhodnejšia možnosť požičanie si obytného prívesu. Jeden známy ma však upozornil na skutočnosť, že pokiaľ si chcem požičať príves za väčšie auto, B-čkový vodičák na to stačiť nebude. Začal som zisťovať, ako to teda je a prišiel som na to, že si budem musieť rozšíriť vodičský preukaz o harmonizovaný kód 96.
Náš prvý tohoročný kemperský výlet máme naplánovaný na Veľkú noc (skôr sme nejak neodhadovali uvoľnenie opatrení), tak verím, že dovtedy všetko postíham povybavovať a predovšetkým dúfame, že sa už bude dať niekam vyraziť – i keď kempovať voľne v prírode je vlastne už povolené aj teraz.
Ak neviete, aký vodičský preukaz budete potrebovať vy, nižšie som pre vás zhrnul tak zjednodušene podľa Zákona o cestnej prevádzke, aký upgrade vodičáku typu B je potrebný pri rozdielnych celkových hmotnostiach (vždy pozerajte maximálnu prípustnú hmotnosť vášho auta a pripočítajte k tomu maximálnu prípustnú hmotnosť prívesu):
– auto (do 3500kg) + príves (vozík) do 750kg = celková jazdná súprava do 4250kg
– auto + príves nad 750kg = celková jazdná súprava do 3500kg
– auto + príves nad 750kg = celková jazdná súprava nad 3500kg ale nepresahuje 4250kg
– auto (do 3500kg) + príves do 3500kg, celková jazdná súprava nad 4250kg, ale nepresahuje 7000kg
Informácia pre tých vás, čo chcete požičať karavan. Väčšina klasických karavanov má maximálnu prípustnú hmotnosť do 3 500 kg, takže tu vám bude stačiť klasický vodičský preukaz skupiny B.
Fuha..celkom som sa zapotil pochopiť tie zákony, no uznajte 😉 https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/8/20210101
Tak ak rozmýšľate tak ako my, máte väčšie auto a nemáte ešte vo vodičskom preukaze zapísaný harmonizovaný kód, tak sa nezabudnite poponáhľať s autoškolou, aby ste mohli požičiavať, hneď ako sa uvoľní situácia 😉