Tip na víkendovku v Rakúsku

Verím, že už čoskoro budeme mať možnosť vycestovať aj za hranice Slovenska. Vďačným kempingovým útočiskom je práve susedné Rakúsko, kde je mnoho krásnych miest, ktoré sú pomerne blízko a tým, že rakúšania kempujú radi, tak tam nájdete aj dostatok kvalitných a pekných kempov.

Ak rozmýšľate aj vy, že by ste chceli ísť na kempovačku do Rakúska a pritom necestovať príliš ďaleko, tak odporúčam návštevu jazera Erlaufsee a jeho okolia.

Rakúsko už máme za tie roky celkom pobehané, predovšetkým ale okolie známych stredísk a jazier. Vždy však natrafíme na niečo nové a zaujímavé. Raz som sa kamarátky pýtala, čo by nám odporučili navštíviť, že si chceme urobiť taký predĺžený víkend a aby sme nemuseli cestovať ďaleko od Bratislavy. Odporučili nám krásnu oblasť v okolí mestečka Mariazell, ktoré je cca 2,5 hodiny od Bratislavy a je tam veľa možností využitia voľného času.

Okrem toho, že nemusíte cestovať príliš ďaleko, obrovskou výhodou tejto oblasti je, že jazero Erlaufsee je nádherné, podľa mňa jedno z najčistejších jazier, aké som videla v Rakúsku a ako bonus, hneď pri jazere sa nachádza aj kemp, ktorý je otvorený od mája do septembra a ceny nájdete tu>>

Odpočívadlo cestou

Keďže sme cestovali s malou kemperkou, z domu sme vyrážali na jej obedný spánok. Samozrejme zobudila sa skôr, ako sme dorazili k jazeru, takže sme hľadali nejaké miestečko, kde by sa chvíľku natiahla a najedla. Natrafili sme na celkom fajn odpočívadlo, ktoré sa nachádzalo síce len nejakú pol hodinku od Mariazell, ale aj takáto zastávka padla vhod, keďže pre malé dieťa je aj pol hodina cesty navyše dosť.

Toto odpočívadlo bolo udržiavané, pokosené a tiekol tam krásny čistý potok, myslím že v horúcich letných dňoch sa tam v pohode môžete aj ovlažiť a v neposlednom rade mi to prišlo ako celkom fajn miesto na také jednorázové prenocovanie pre karavanistov, asi ani postavený stan by tam nikomu nevadil. Nájdete ho napravo popri ceste, niekde pri mestečku Mürzsteg.

Kemping

My sme neostali v kempe pri jazere, pretože tam bola naozaj plnka, veľa čakajúcich a žiadne voľné miesta. Aj keď sme sa tam išli prejsť, aby sme si to obzreli, bolo to tam fakt napratané bez súkromia, takže asi by som túto variantu ani nevolila. Ale zas treba ísť pozrieť a možno v období, keď tam pôjdete vy, bude kemp prázdnejší a bude tam väčší kľud.

Natrafili sme ale na veľmi pekný rozľahlý kemp v mestečku Kernhof (30km od jazera), kde bolo naozaj dostatok miesta a bolo tam krásne a ticho, pekné výhľady. Miesto v kempe si môžete rezervovať telefonicky alebo online, ale keď sme tam boli my, bolo tam dosť voľných miest. Cenník kempingu nájdete tu>>

ZOO

V Kernhof sa nachádza aj parádna Weisser ZOO , ktorej návšteva určite poteší všetky deti a z kempu je to 5 minút pešo. Je to menšia ZOO, ale skvele riešená. Síce je všetko v kopci a celkom sa teda aj napriek malej rozlohe nachodíte, ale je umiestnená v lese medzi stromami, takže v lete je tam príjemný chládok.

Na naše pomery je síce trošku drahšia (dospelí 18€, deti 3-12rokov 10€), ale nájdete tu napríklad bieleho bengálskeho tigra, snežného leoparda a výbehy sú dostatočne veľké a pekné. Za príplatok (6€ dospelí) môžete navštíviť aj ťavie divadlo.

Jazero Erlaufsee

Je to naozaj krásne krištáľovo čisté jazero, v ktorom je dokonca pitná voda. Je tam veľké štrkové pobrežie a pomerne rozľahlá trávnatá plocha s dostatkom tieňa v podobe stromov. Bufet, ktorý nájdete na pláži, ponúka celkom veľký výber jedál a pitia za prijateľné ceny a kúsok od pláže nájdete aj reštauráciu. Pláž je vybavená aj toaletami.

Jazero má v lete celkom príjemnú teplotu, okrem toho že je krásne čisté, je to aj jedno s tých teplejších rakúskych jazier.

Hneď popri pláži je platené parkovisko P1 a kúsok ďalej aj P2 (za deň zaplatíte cca 7€). Parkoviská sa ale veľmi rýchlo zaplnia, každopádne aj ďalej popri jazere nájdete niekoľko parkovacích miest, väčšinou spoplatnených. Vstup na pláž je ale zdarma.

Pokiaľ ostanete v kempe pri jazere, tak k pláži je to na skok, prejdete len cez cestu a ste tam.

Čo sa týka športového vyžitia, nájdete tu požičovňu paddle boardov, člnov aj vodných bicyklov. Pre deti, aj jedna vodná šmýkala, veľká trampolína a rôzne detské preliezky. Dobrá viditeľnosť robí z Erlaufsee aj populárne miesto na potápanie, nachádza sa tu aj škola potápania.

Mariazell

Mesto Mariazell sa nachádza 3 km od Erlaufsee a jednou z atrakcií je, že sa tam môžete dostať historickou parnou lokomotívou, ktorá má zastávku priamo pri jazere. Alebo to môžete urobiť naopak, ak náhodou nenájdete parkovacie miesto pri jazere, môžete zaparkovať pri vlakovej stanici v Mariazell a tam nasadnúť na lokomotívu. Spojíte príjemné s užitočným, keďže jazda môže byť naozaj zážitok.

My sme sa nestihli odviezť, keďže sme chceli ísť v neskorších poobedných hodinách a lokomotíva už išla len cestou do Mariazell, nie späť. Cestovný poriadok a cenu nájdete tu >>. Lokomotíva je súčasťou múzea električiek a vlakov, ktoré taktiež môžete v Mariazell navštíviť.

Mariazell je jedno z najznámejších rakúskych pútnických miest. Asi najvýznamnejšou pamiatkou, ktorá sa tu nachádza, je naozaj krásna bazilika Mariä Geburt – katolícky kostol, ktorý je unikátny pre spojenie gotickej a barokovej architektúry. V kaplnke v strede baziliky sa nachádza soška mariazellskej Madony, ktorej sa pripisuje zázračná moc. Nazývajú ju tiež Magna Mater Austriae, teda Veľká Matka Rakúska.

Na námestíčku, ktoré sa rozprestiera priamo pod bazilikou nájdete obchody so suvenírmi a občerstviť sa môžete v niektorej z reštaurácií alebo kaviarní, ktoré sa tu nachádzajú.

Mariazeller Bürgeralpe

Veľkou zaujímavosťou je, že takmer priamo v centre mesta Mariazell, medzi historickými budovami sa nachádza zastávka lanovky do lyžiarskeho strediska Mariazeller Bürgeralpe. Dávajte dobrý pozor aby ste ho neprehliadli 🙂

Toto stredisko je výborným východiskovým miestom pre početné turistické trasy a rôzne voľnočasové aktivity, napríklad zábavný dobrodružný park pre deti alebo krásna vyhliadková veža, z ktorej si môžete vychutnať nádherné výhľady na okolie. Mňa celkom upútala aj možnosť požičania si piknikového koša s dekou za 10€ na osobu (samozrejme v koši máte v cene aj nejaké dobroty :). Informácie o stredisku nájdete tu>>

Okolie mesta Mitterbach am Erlaubsee

Kúsok ďalej od Mariazell a Erlaubsee sa nachádza mesto Mitterbach am Erlaubsee, odkiaľ sa napríklad dvoma sedačkovými lanovkami dostanete do výšky 1626m do oblasti pohoria Gemeindealpen, a v okolí je potom viacero turistických trás.

Na konečnej stanici lanovky sa nachádza krásna panoramatická reštaurácia Terzerhaus, odkiaľ máte nádherné výhľady. Samozrejme výjsť hore sa dá aj pešo, prípadne si môžete cestu rozložiť a ísť časť pešo a časť lanovkou a na medzistanici medzi dvoma lanovkami môžete vystúpiť a dokonca sa zviezť cestou dole po 4,6 kilometrovej trase na kárach alebo kolobežkách.

Ďalšou možnosťou ako tráviť čas v okolí Mitterbach je národný park Ötscher-Tormäuer. Tu si napríklad môžete vybrať turistiku krásnym kaňonom Ötschergräben (rakúsky Grand Canyon). V národnom parku sa platí poplatok za vstup, ktorý je 4€/dospelí, 2€/deti 6-14 rokov.

Snáď som vás týmto tipom navnadila, určite neoľutujete. My sa tam tiež ešte raz chystáme, tak snáď sa podarí ešte tento rok 😉

Broňa
Milujem cestovanie, kempovanie, prírodu a život v pohybe. Spolu s mojim mužom radi ľudí inšpirujeme a delíme sa o naše skúsenosti. Viac o nás sa dozviete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov.