Čo ma zaskočilo, keď som riešil požičanie obytného prívesu.

Je veľa možností ako kempovať. Hlavne v dnešnej Covid-ovej dobe sa stáva veľmi populárne požičiavanie karavanov alebo prívesov (ak teda nepatríte medzi tých šťastlivcov, ktorí jeden vlastnia 🙂 ). Preto by som vám rád priblížil, kedy potrebujete aký vodičský preukaz, alebo aký certifikát navyše.

Sami práve riešime dilemu. Kým sme boli len dvaja, nebol problém ísť s VANom kempovať aj v chladnejšom období. Máme v ňom síce teplovodné kúrenie WEBASTO, ale toto je určené len na krátkodobé kúrenie – predhriatie motora a auta.  To znamená, že pred spaním sa síce dá spustiť, ale určite teplo nevystačí na vykúrenie auta na celú noc. Nám dvom to ale v pohode stačilo.

Situácia sa ale zmenila, pribudla k nám malá kemperka a chceme jej zabezpečiť čo najväčšie pohodlie. Preto sa rozhodujeme medzi týmito dvomi alternatívami. Prerobíme kúrenie na teplovzdušné? Teda také, kde si nastavíš teplotu a kúriš celú noc? Asi do toho neskôr pôjdeme, ale stojí to cca 800-900€, čo nie je málo. Nevýhodou ale stále ostáva veľkosť nášho auta (VW multivanu), ktorá je pre potreby malého dieťaťa v zimnom období nepostačujúca. Predsa len trávime menej času vonku a malá je práve v období kedy sa chce stále hrať.

Momentálne nám teda prišla ako najvhodnejšia možnosť požičanie si obytného prívesu. Jeden známy ma však upozornil na skutočnosť, že pokiaľ si chcem požičať príves za väčšie auto, B-čkový vodičák na to stačiť nebude. Začal som zisťovať, ako to teda je a prišiel som na to, že si budem musieť rozšíriť vodičský preukaz o harmonizovaný kód 96.

Čo je potrebné k zapísaniu harmonizovaného kódu a koľko to bude stáť.

  • K rozšíreniu vodičského preukazu budete v prvom rade potrebovať potvrdenie od všeobecného lekára (25€), čo v dnešnej dobe tiež môže byť problém. Našťastie ja mám zlatú pani doktorku, ktorá mi urobila potrebné vyšetrenie (tlak, oči – či dobre vidím) a potvrdila mi žiadosť.
  • Ako ďalšie si musíte nájsť autoškolu, ktorá vydáva toto oprávnenie a tiež má najlepšie podmienky na jeho vydanie. Ja som našiel takú, kde je teória formou online kurzov a potrebné sú 3 skúšobné jazdy. Čo je super, nerobia sa žiadne skúšky, priamo autoškola mi vydá certifikát a ja to pôjdem len zapísať na políciu. Kurz stál 250€. Tu som mal šťastie tak napoly, skúšobné jazdy som síce stihol, ale zapísanie už nie, keďže opäť autoškoly aj všetky súvisiace úkony stopnuté.
  • No a nakoniec, vzhľadom k tomu, že záujemcov o prívesy je momentálne pomerne veľa, treba samozrejme jeden zarezervovať v dostatočnom predstihu. Nás to vyšlo 300€/8,5 dňa (je to cena mimo sezónu a to sme ešte dostali 10% zľavu za prenájom nad 7 dní) + pravdepodobne všetky požičovne budú od vás vyžadovať zálohu pri požičaní (v našom prípade je to 1 000€). Ešte možno jeden malý detail, ja som si v požičovni overoval, či je na príves zaregistrovaná slovenská diaľničná známka. Náš má registrovanú, ale netuším či je bežné vo všetkých požičovniach, tak toto si nezabudnite preveriť tiež.

Náš prvý tohoročný kemperský výlet máme naplánovaný na Veľkú noc (skôr sme nejak neodhadovali uvoľnenie opatrení), tak verím, že dovtedy všetko postíham povybavovať a predovšetkým dúfame, že sa už bude dať niekam vyraziť – i keď kempovať voľne v prírode je vlastne už povolené aj teraz.

Vodičské oprávnenie skupiny B. Kedy stačí a kedy nie.

Ak neviete, aký vodičský preukaz budete potrebovať vy, nižšie som pre vás zhrnul tak zjednodušene podľa Zákona o cestnej prevádzke, aký upgrade vodičáku typu B je potrebný pri rozdielnych celkových hmotnostiach (vždy pozerajte maximálnu prípustnú hmotnosť vášho auta a pripočítajte k tomu maximálnu prípustnú hmotnosť prívesu):

  • vodičské oprávnenie skupiny B vám bude stačiť týchto prípadoch (§75 odsek 7a, 7b):

– auto (do 3500kg) + príves (vozík) do 750kg = celková jazdná súprava do 4250kg
– auto + príves nad 750kg = celková jazdná súprava do 3500kg

  • vodičské oprávnenie skupiny B s príslušným harmonizovaným kódom –„96“ (oprávnenie je možné získať v autoškole po absolvovaní kurzu alebo po zložení osobitnej skúšky), v tomto prípade (§75 odsek 7b, §76 odsek 7):

– auto + príves nad 750kg = celková jazdná súprava nad 3500kg ale nepresahuje 4250kg

  • vodičské oprávnenie skupiny BE (§75 odsek 8) v tomto prípade:

– auto (do 3500kg) + príves do 3500kg, celková jazdná súprava nad 4250kg, ale nepresahuje 7000kg

Informácia pre tých vás, čo chcete požičať karavan. Väčšina klasických karavanov má maximálnu prípustnú hmotnosť do 3 500 kg, takže tu vám bude stačiť klasický vodičský preukaz skupiny B.

Fuha..celkom som sa zapotil pochopiť tie zákony, no uznajte 😉  https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/8/20210101

 

Tak ak rozmýšľate tak ako my, máte väčšie auto a nemáte ešte vo vodičskom preukaze zapísaný harmonizovaný kód, tak sa nezabudnite poponáhľať s autoškolou, aby ste mohli požičiavať, hneď ako sa uvoľní situácia 😉

 

 

Martin
Sme kemperská rodina, ktorá miluje cestovanie a prírodu. Viac o nás sa dozviete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov.