Slovenské kempy, ktoré stojí za to navštíviť.

Aj vy stále váhate, či ísť vyskúšať slovenské kempy? Či to nebude len o starých socialistických zariadeniach, ktoré za dlhé roky neboli nijak modernizované? Podobne sme donedávna uvažovali aj my a bolo to predovšetkým vďaka nie veľmi príjemným skúsenostiam, ktoré sa nám v niektorých slovenských kempoch podarilo zažiť.

Na naše milé prekvapenie sme však zistili že situácia sa medzičasom zmenila veľmi pozitívnym smerom 🙂

Ako to teda na Slovensku naozaj je?

Minulý rok sme sa aj „vďaka“ Covidu rozhodli, že predsa len dáme ešte raz tým slovenským kempom šancu a vyskúšame to. Začali sme hľadať, zisťovať a do pozornosti sa nám dostali hlavne novootvorené kempy, našli sme však aj staršie, o ktorých sme doteraz, možno aj kvôli lokalite nevedeli. Musím napísať, že v niektorých prípadoch sme boli naozaj očarení.

Toto sú kempy, ktoré si za minulý rok stihli získať naše srdcia, až tak, že do viacerých sme sa ešte v ten istý rok vrátili a určite ich budeme navštevovať aj naďalej. Tieto kempy môžu veselo konkurovať tým zahraničným.

Rozhodla som sa začať práve týmto kempom, keďže okolo Koliby Pacho chodievame pomerne často a tak si tento novovybudovaný kemp hneď získal našu pozornosť. Bol to prvý kemp, ktorý sme predstavili našej malej kemperke 😉 . Bolo to minulý rok na začiatku júna.

Koliba Pacho už funguje veľmi veľa rokov, okrem toho že tam dobre varia, areál sa neustále rozrastá. Kemp bol otvorený v roku 2019, čo je vidieť aj na zariadení a vybavenosti. Sociálne zariadenia sú naozaj krásne, čisté, jednoducho nové. Je tam veľmi pekná a dobre vybavená kuchynka, my sme si tam dokonca požičiavali riad a bolo to zadarmo, zaplatili sme len zálohu. Kemp je otvorený od mája do septembra.

Majiteľovi kempu záleží na tom, aby kemp ponúkal štandard, na aký sme zvyknutí v zahraničí. Kempovacie parcely sú krásne, priestranné, všade sú vysadené stromčeky. Niektoré parcely majú stolíky z dreveným prístreškom, zvlášť vyhradené sú miesta pre stany. V strede areálu sú aj dve kryté ohniská, kde si môžete opekať.

Pre deti je tam bazén a pre rodičov vírivka 🙂 (za poplatok). Taktiež sa decká môžu zahrať na veľkom ihrisku, kde sú trampolíny, hojdačky, domčeky, hračky a mnoho iného. Čo je tiež veľkou výhodou, hneď pri ihrisku je zastrešená terasa, kde si môžete dať kávičku alebo pivko a pritom dohliadať na svoje detičky.

Tip na výlet s deťmi

›  Samozrejme Bojnice, ktoré asi navštívil už každý, ale vzhľadom k tomu, že sa tam stále budujú nové atrakcie a výrazne sa tam investuje do zvýšenia turistického ruchu, tak tam určite vždy nájdete niečo nové. Stiahnite si mobilnú aplikáciu Bojníc a dozviete sa viac. Nám častokrát stačí len prechádzka po námestí a v okolí zámku a vždy sa tam cítime príjemne.

›  Okolie kempingu je ale ideálne aj na cykloturistiku. Sú tam rôzne cyklotrasy, môžete sa napríklad napojiť na bojnický cyklookruh a urobiť si výlet na okrasné rybníky na Remate.

Ide bezpochyby o kemp s jedným z najkrajších výhľadov, veď posúďte sami.

Je to malý rodinný kemp, ktorý je ale nádherný. Majitelia s láskou budujú to, čo majú sami radi – kempovanie. A za to, sme im veľmi vďační, lebo práve vďaka takýmto ľudom sa kemping na Slovensku posúva tým správnym smerom. V kempe je obmedzený počet parciel (23), čo z neho robí veľmi útulné miestečko s naozaj rodinnou atmosférou a pritom parcely sú krásne a veľké. Je tam dostatočný počet prípojok na vodu aj elektrinu.

Je to tiež nový kemp, ktorý je stále „vo výstavbe“. Súčasťou kempu je drevený domček, v ktorom je zatiaľ jedno WC a jedna sprcha, ale veľmi pekné. Podľa informácií od majiteľa však vieme, že práve zvýšenie počtu sociálnych zariadení je to, čo plánujú do blízkej budúcnosti. Kemp je otvorený celoročne.

Kemp sa nachádza na krásnej veľkej lúke v rámci obce Stará lesná, nijaké budovy však vôbec nie sú v dohľade a pritom na pivko (keď sa už konečne bude čapovať) sa dostanete na pešo :). V letných mesiacoch sa môžete ovlažiť v krásnom Studenom potoku, ktorý tečie hneď pod kempom.

Čo sa týka vyžitia pre deti, je tam malé ihrisko, trampolína, ktorá je zabudovaná do zeme, čo je mimochodom skvelý nápad. Majiteľ nám prezradil, že sa inšpiroval v kempe Lazy (o ktorom si môžete prečítať nižšie). Toto veľmi ocenila hlavne naša malá kemperka, ktorá sa práve naučila chodiť a veľmi si to tam užívala.

Tento kemp nás naozaj očaril a určite sa doň budeme každoročne vracať. V blízkosti Vysokých Tatier podľa nás nemá konkurenciu.

Tip na výlet s deťmi

›  Tatry toho ponúkajú naozaj mnoho, takže odhliadnuc od známych a obľúbených turistických atrakcií, celkom príjemne zapôsobil Náučný chodník Pramenisko, ktorý začína pri Expozícii tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici. Veľmi dobré a podrobné info k tejto prechádzke nájdete tu>>

Taktiež jeden z nových kempov. Parcely tu síce nie sú nejak predelené, ale tým že kemp nie je veľký a má obmedzenú kapacitu, tak v tom až taký problém nevidíme. Nemali sme pocit, že by sme boli nejak natlačení. Dajú sa tam prenajať aj mobilné domy. Keďže kemp je umiestnení na kopci, je z neho krásny výhľad na Liptovskú Maru. Kemp je otvorený od mája do septembra.

Opäť jeden z kempov, ktorý je veľmi dobre vybavený. Je tam dostatočný počet sociálnych zariadení, sú pekne, nové, čisté. Sprchy sú na žetóny (50centov stačí na jedno osprchovanie). Je tam zariadená kuchynka a práčovňa.

Priamo v kempe síce nie je žiadne detské ihrisko, ale to nájdete nižšie v prístave. Čo je ale veľké plus, súčasťou kempu je miestnosť na hranie s hračkami a čitáreň s knižkami. Tu sme napríklad s malou kemperkou trávili čas, kým tato balil veci pri odchode.

Keďže kemp je súčasťou strediska, najesť sa môžete aj v tamojšej reštaurácii. A pre nás najväčším plus v tomto kempe je krásne mólo, kde je veľmi príjemný bar/bufet. V lete sa tam konajú aj rôzne akcie. Je tu požičovňa člnov, môžete vyskúšať rôzne vodné športy alebo len tak ležať na pláži na ležadlách s baldachýnmi.

Tip na výlet s deťmi

›  V okolí Liptovskej Mary je tých atrakcií opäť pomerne dosť, tak zas odporúčam jednu z tých „nemasoviek“ – skanzen Havránok, pre deti pekná a zaujímavá prechádzka.

Síce uvádzam tento kemp ako posledný, to ale vôbec neznamená, že ho radím na horšie miesto, práve naopak. Posledný ho uvádzam práve preto, že nejde o nový kemp, ale tento kemp už funguje pomerne dlho, cca 10 rokov, ale ak aj doteraz unikal našej pozornosti, odteraz už nebude, určite stojí za to ho navštíviť.

Kemp sa síce nachádza mimo nejakých atraktívnych a turistických miest, zato ponúka niečo čo inde nezažijete. Majitelia sú z Holandska a ich koncept je naozaj zaujímavý. Kemp je otvorený od mája do septembra.

Prostredie ja nádherné, je to akoby uprostred veľkej lúky, široko-ďaleko nič. Kempingové miesta sú priestranné, pri každom je ohnisko a drevený stôl s lavicami. Môžete si tam prenajať maringotku alebo už zariadené stany.

Vybavenie kempu – je tam dostatok WC a spŕch a okrem toho sú tam dve rodinné sprchy, čo sme veľmi ocenili, keďže to sprchovanie s malým dieťaťom býva niekedy náročné. Je tam kuchynka a aj vonkajšie priestory s horákmi. Tiež si tam môžete prenajať vybavenie na varenie aj s minichladničkou.

Čo sa týka vhodnosti kempu pre deti …Atrakcie ktoré ponúka kemp sú úžasné. Okrem toho že je tam vybudované naozaj pekné ihrisko pre deti (pieskovisko, rôzne hojdačky, chodenie po lane, hojdacie šatky, už spomínané trampolíny, motokáry), je to predovšetkým farma a preto ste v relatívnej blízkosti so zvieratami, napr. sa tam voľne pohybujú sliepočky 🙂

Vaše dieťa môže vyskúšať jazdu na koníkovi alebo poníkovi, dojenie kozičiek, majiteľ vozieva deti na vlečke za traktorom…toto všetko robia majitelia pre návštevníkov len tak, pretože chcú aby si ľudia pobyt u nich naozaj užili. A ešte aby som nezabudla, je tam aj bazén.

Ďalším veľkým plus je, síce tam nie je obchod (najbližší je cca 8 km a je ozaj maličký, takže netreba sa na to spoliehať), ale priamo domáci v kempe ponúkajú domáce výrobky ako kozí syr, ovčí jogurt, môžete si tiež kúpiť vínko, pivo a nealko, proste úžasné, boli sme veľmi milo prekvapení. Majiteľka Bernadette je neskutočne príjemná a vie parádne po slovnesky 🙂

Tip na výlet s deťmi

›  Síce v bezprostrednej blízkosti kempu nie sú žiadne turistické atrakcie, no kemp sám o sebe toho ponúka dosť. Rovnako určite nič nepokazíte, ak sa vyberiete s vašimi deťmi na cyklopotulky okolím a užijete si kľud a pohodu.

Čo na záver?

Snáď len toľko, že vďaka ľudom, ktorí milujú tento životný štýl a rozhodli sa otvoriť brány svojich kempov pre všetkých milovníkov kempovania, je konečne kempovanie na Slovensku niečo, čo sme zaradili do nášho každoročného itineráru. Asi aj súčasná situácia vedie čoraz viac ľudí k tomu, aby tento úžasný spôsob cestovania vyskúšali a verím že aj tento malý prehľad vás bude inšpirovať.

Tento rok určite pokračujeme v objavovaní slovenských kempových skvostov (nejaké tipy už máme), takže…

To Be Continued… 😉

 

Broňa
Milujem cestovanie, kempovanie, prírodu a život v pohybe. Spolu s mojim mužom radi ľudí inšpirujeme a delíme sa o naše skúsenosti. Viac o nás sa dozviete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov.