Varíme v kempe. 3 chutné, zdravé a rýchle recepty.

Ak si teraz niekto hovoríte „veď toto nie je blog o varení“, tak vám rada vysvetlím, prečo práve takýto článok. Pre nás matky, je ako čo najrýchlejšie a pritom chutne a zdravo uvariť veľmi dôležité aj pri kempovaní. Aj tip na tento článok som dostala od dobrej kamarátky, ktorá je mimochodom skvelá kuchárka, ale aj tak by ju zaujímalo, ako v kempe pripraviť jedlo tak, aby so sebou nepotrebovala mať milión ingrediencií a nemusela pri variči stráviť pol dňa.

Asi si veľa z vás pomyslí, veď keď sme na dovolenke, aj tak sa veľakrát stravujeme vonku, prípadne si doma zavaríme mäso, alebo niečo podobné. No keď napríklad kempujete v Nórsku alebo na Islande, tak si celkom rozmyslíte či sa budete stravovať v reštaurácii 🙂 . Okrem toho, napríklad ja mäso nejem a v niektorých krajinách som aj v reštauráciách mala problém, čo si na jedenie vybrať.

Práve preto som sa rozhodla, že vám sem dám zopár tipov na skvelé, chutné, rýchle a zdravé recepty, ktoré v kempe veľmi jednoducho pripravíte. A samozrejme keďže som matkou 1,5-ročnej dcérky, tieto jedlá budú s malými úpravami vhodné aj pre takéto detičky.

Ešte skôr ako začnem s receptami, rada by som vám dala jedno odporučenie. Určite si zaobstarajte nejaký malý prenosný kemperský gril, pretože grilované dobroty akéhokoľvek tipu sú určite rýchlou a chutnou večerou. U nás pri každom kempovaní nesmie chýbať hovädzí steak, teda samozrejme toto je parketa môjho muža. Ja nepohrdnem grilovaným steakom z tuniaka, ktorý sa v zahraničí dá celkom bežne kúpiť, alebo akoukoľvek grilovanou rybkou, zeleninou či syrom.

Ale aby som už začala s tým varením, poďme na to (fotky nie sú robené v kempe, keďže recepty píšem teraz, keď je cestovanie značne obmedzené, ale varila som v kemperských podmienkach záhrady a ovocného sadu, ktorý práve začína krásne kvitnúť).

Kuskus s cícerom a tuniakom

Tento recept, ktorý mám od mojej kolegyne, vždy rada pripravujem, pretože je to rýchle, chutné, výživné jedlo, ktoré zasýti a je vhodné či na obed alebo večeru a chutí aj nevegetariánom 😉

Ingrediencie (cca 4 porcie):

  • kuskus (hrnček)
  • väčšia konzerva tuniaka vo vlastnej šťave
  • konzerva cíceru
  • sušené paradajky
  • čerstvé paradajky (najlepšie cherry)
  • lahôdková cibuľka (3 ks)
  • olivový olej podľa potreby
  • zmes byliniek (môže byť oregano, bazalka, petržlenová vňať, pažítka..)
  • soľ (alebo bio bylinkový bujón)
  • citrónová šťava

Tí, ktorí používate kuskus, viete že príprava je veľmi jednoduchá. Ja teda zalievam kuskus vriacou vodou spolu s bujónom, ale kľudne môžete použiť aj soľ a bylinky. Ja som si zvykla používať ružovú soľ. Po pár minútach kuskus nasaje ochutenú vodu a môžete primiešať tuniaka, z ktorého môžete aj nemusíte zliať prebytočnú šťavu, cícer, tento precedíte a ja ho aj oplachujem a následne pridáte všetky ostatné ingrediencie v pomere, v akom vám to najlepšie vyhovuje.

Polievočka z červenej šošovice

Jeden recept je tu aj polievočka, ktorá môže zahriať v chladnejších kemperských podmienkach. My sme pomerne dosť „polievkoví“ a zrovna táto polievočka je naozaj sýta a keď si ju dáte s chlebíkom, kľudne stačí aj ako ľahký obed. Táto polievka je moja obľúbená a môj muž vraví, že toto je jeho obľúbená šošovicová 🙂 a aj malá kemperka si na nej rada pochutnáva.

Budete potrebovať (4 porcie):

  • 1 cibuľa
  • červená šošovica (hrnček)
  • 1 väčšia mrkva
  • 1 väčší zemiak alebo batat
  • cesnak (stačí 1 strúčik)
  • bobkový list (nie je podmienka)
  • soľ a bylinky (určite majorán, môže byť aj koriander a petržlenová vňať, ja rada používam aj mix polievkových bylín, ktorý priamo kúpite namiešaný) alebo bio bylinkový bujón
  • olivový olej (2 polievkové lyžice)
  • citrón

Postup:

Na oleji opražíte najemno nakrájanú cibuľu a na pol krúžky nakrájanú mrkvu. Keď je cibuľa sklovitá pridáte prepláchnutú šošovicu a zalejete vodou (asi 4 hrnčeky). Keď voda začne vrieť, pridáte bylinky a soľ (alebo bujón), bobkový list a na malé kocky nakrájané bataty alebo zemiaky. Bataty sú zdravšie a určite aj rýchlejšie pripravené, ale nie každému vyhovuje ich sladká chuť, takže kľudne použite aj zemiaky, ale potom varte polievku o cca 5 min. dlhšie ako odporúčam.

Polievku stačí variť tak 10 minút, prípadne ak chcete mať hustejšiu konzistenciu, môžete aj dlhšie, šošovica sa rozvarí a polievka bude krémovejšia. Pred záverom pridajte nadrobno nakrájaný alebo nastrúhaný cesnak a podľa potreby dosolíte. Po odstavení ešte nezabudnite na veľmi dôležitý majorán. Naservírovanú polievku ešte môžete dochutiť citrónovou šťavou.

Cestoviny s rajčinami a špenátom

Ja síce nie som až taký fanúšik cestovín, ale tento recept, ešte aj s nejakým obmenami pripravujem veľmi rada a aj malej kemperke celkom chutí, avšak jej všetko nakrájam na menšie kúsky a zatiaľ pre ňu používam aj iné cestoviny.

Ingrediencie (tu už porciu nechám na zváženie každého podľa typu cestovín, na obrázku sú ingrediencie na 2 porcie):

  • olivový olej (2 polievkové lyžice)
  • cestoviny, akékoľvek, ktoré máte radi, ale na tento recept ja najradšej používam špagety alebo pappardelle
  • čerstvé paradajky, najlepšie cherry
  • čerstvý baby špenát
  • cesnak (ja nosievam z domu, lebo máme domáci a ten je najlepší)
  • bylinky – bazalka, ideálne čerstvá, ak náhodou so sebou nosíte bylinky v črepníku 🙂 , ale samozrejme aj sušená je v poriadku
  • parmezán, grana padano alebo podobný zrejúci syr (najlepšie strúhaný)

Postup:

Ak máte len jeden horák, tak si cestoviny pripravte dopredu, podľa daného návodu na prípravu. V kemperských podmienkach je najlepšie čerstvý špenát vložiť do väčšej misy a hneď po uvarení pridáte horúce cestoviny, aby sa špenát trošku sparil. Čerstvému špenátu stačí naozaj málo, keď si lístky stále zachovajú svoj tvar, vtedy je to ideálne.

Potom na olivovom oleji jemne opražíte na plátky nakrájaný cesnak, my máme cesnak radi, takže dávam tak 2-3 naozaj veľké strúčiky,  pridáte na polovicu prekrojené cherry paradajky a naozaj zľahka opražíte a nakoniec dochutíte bazalkou. Túto voňavú zálievku pridáte k špenátu a cestovinám a spolu poriadne premiešate.

Ak sa vám cestoviny zdajú suchšie, môžete ešte pokvapkať olivovým olejom. Nakoniec cestoviny dochutíte veľmi dôležitým syrom. Ja rada pridávam syr priamo v mise a potom ešte aj na ozdobu na tanieri, keďže veľa syru nikdy cestovinám neuškodí 😉

Čo sa týka ingrediencií, kľudne si niektoré veci môžete obmeniť, ja si často robievam aj variantu so sušenými paradajkami alebo namiesto špenátu môžete použiť cuketu. No a mojim mäsožravcom k tomuto receptu občas doma pridávam aj mleté hovädzie, teda ak máte náhodou nejaké zavarené mäso, tak myslím, že s ním nič nepokazíte. Recept ale skvele chutí aj bez mäsa. A ak to nie je pre deti, kľudne pridajte aj čili.

Určite ste si všimli, že veľmi rada používať olivový olej. Samozrejme môžete použiť aj iné typy olejov, ale výhodou za studena lisovaného olivového oleja je tá, že je veľmi univerzálny a vhodný ako do studenej tak aj teplej kuchyne, preto na cesty vždy nosíme tento. Prípadne ak sme v krajine, v ktorej je výroba oleja doménou, veľmi radi doplníme zásoby a používame práve domáce oleje. Rovnako so sebou nosievam polievkové bylinky a domáci cesnak, ostatné veci vždy kupujeme v danej krajine.

Všetky tieto recepty som sa snažila prichystať tak, aby ste nepotrebovali žiadne špeciálne ingrediencie, ktoré sú ťažko zohnateľné. V bežných európskych krajinách v obchodoch všetky tieto suroviny kúpite a nič z toho netreba skladovať v chladničke, teda okrem syra, ktorý buď kúpte strúhaný toľko, koľko potrebujete, alebo ak kúpite celý blok, tak to, čo nevyužijete pri varení, nakrájajte večer k vínku 😉

Verím, že vás niektorý z týchto receptov bude inšpirovať, momentálne ich môžete otestovať doma a uvidíte že ich príprava je naozaj jednoduchá a sú vynikajúce a pritom sa dajú skvele variovať podľa vašich obľúbených chutí.

Dobrú chuť 🙂

Broňa
Milujem cestovanie, kempovanie, prírodu a život v pohybe. Spolu s mojim mužom radi ľudí inšpirujeme a delíme sa o naše skúsenosti. Viac o nás sa dozviete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov.